Czego potrzebujesz, aby osiągnąć sukces?
Wielu ludzi chce dziś osiągać sukces. I wielu się to udaje. Jest jednak również rzesza tych, którym pomimo starań sukces wciąż wymyka się z rąk. Dlaczego? Gdzieś w ich strategi istnieje błąd, wynikający z braku odpowiednich danych potrzebnych do prawidłowego działania. Tymczasem sukces – w jakiejkolwiek dziedzinie – jest powtarzalny. Oznacza to, że jeśli komuś udało się osiągnąć to, do czego zmierzasz, to jeśli przyjrzysz się sposobowi, w jaki tego dokonał, zwiększysz swoje szanse na powtórzenie sukcesu. Stanowi on bowiem swoisty model, wzór, według którego należy postępować, aby uzyskać określone wyniki. Nie oznacza to jednak, że kopiowanie go „kropka w kropkę” gwarantuje osiągnięcie sukcesu. Każdy człowiek jest inny i żyje w innym środowisku, otaczają go inni ludzie i warunki, w których funkcjonuje. Model należy zatem dopasować do otoczenia, co wymaga odrobiny elastyczności.
Co jeszcze, poza elastycznością w dostosowywaniu swoich działań do działającego wzoru potrzeba, aby osiągnąć sukces?
1. Pasja – objawia się jako całkowite poświęcenie się wykonywanej czynności. To takie zamiłowanie do tematu, którym się zajmujemy, że praca wydaje się czystą przyjemnością. Pracując z pasją tak naprawdę nie pracuje się ani minuty, ponieważ każda chwila stanowi ogromną radość i nie jest odbierana jako przymus – z czym w wielu przypadkach kojarzona jest praca. Jeśli robisz to, co lubisz i pracujesz z pasją, jesteś w stanie poświęcać temu każdą wolną chwilę, a tym samym „pracować” bez zmęczenia o wiele dłużej niż ktoś, kto pasji nie czuje. Jednocześnie samodzielnie kreujesz swój sposób na życie i nie jesteś zależny od realizowania pomysłów innych – co często następuje w przypadku pracy na etacie.
2. Służba innym – nie od dziś wiadomo, że najwięcej osiągnąć można pomagając innym. Rozwiązywanie cudzych problemów i uczynienie z tego modelu biznesowego pomaga osiągać sukces nie tylko finansowy, ale i osobowościowy. Jeśli znajdziesz antidotum na trapiące kogoś bolączki będzie on w stanie nie tylko oddać Ci za nie swoje pieniądze, zyskasz również jego wdzięczność i przekonanie, że warto na Tobie polegać.
3. Praca ponad normę – nie chodzi tu o pracoholizm, choć niektórym dobrowolnie zwiększona ilość godzin pracy może się tak kojarzyć. Jeśli pracujesz taką samą ilość czasu jak wszyscy, to jak chcesz się spośród nich wybić? Sukcesu nie osiągają „przeciętniacy”, tylko ludzie, którzy są w stanie poświęcić więcej niż inni, aby zdobyć swój cel. W przypadku, gdy praca jest dla Ciebie pasją (patrz punkt 1), nie ma problemu z „weekendowymi nadgodzinami” i każda chwila spędzona na realizacji postawionych sobie zadań przynosi uczucie radości. Jeśli jednak tracisz zapał zanim upłynie „standardowe” 8 godzin i zegar wskaże czas wyjścia do domu, zastanów się, czy Twoje zajęcie na pewno jest tym, co chciałbyś robić w życiu?
4. Koncentracja na jednym aspekcie – czyli skupienie się na jednej umiejętności i szlifowanie jej do perfekcji. Zbyt szeroki zakres czynności, w których chciałbyś się specjalizować sprawi, że w żadnej z nich nie będziesz w stanie osiągnąć mistrzostwa. Bycie najlepszym w jednej dziedzinie daje o wiele większe korzyści niż bycie przeciętnym w wielu dziedzinach. Sukces odnoszą bowiem osoby, które wyróżniają się spośród setek innych dzięki swym ponadprzeciętnym umiejętnościom.
5. Powtarzanie – „praktyka czyni mistrza”, jak mówi przysłowie. Im częściej będziesz wykonywał określoną czynność, tym bardziej wyćwiczysz się w jej wykonywaniu. Z biegiem czasu zaczniesz wykonywać ją nawykowo – bez zaangażowania świadomości, a to z kolei sprawi, że będziesz zużywać mniej energii na jej wykonanie.
6. Kreatywność – nowe pomysły i rozwiązania są niezbędnym elementem sukcesu. Umiejętność dostosowania się do zmieniającego się otoczenia to przejaw elastyczności, a kreatywność wspomaga wdrażanie nowych pomysłów, które mogą ulepszyć dziedzinę, w której chcesz osiągnąć sukces i tym samym dopasować się do otaczającego świata. Jest to zatem jeden z motorów ciągłego rozwoju.
7. Samodoskonalenie – jeden z najważniejszych czynników sukcesu. Jeśli przestajesz się uczyć, a świat nadal pędzi do przodu, to później o wiele trudniej jest nadrobić zaległości i dogonić czołówkę. Nieustanny rozwój zapewnia stały dopływ niezbędnej wiedzy, która stanowi podstawę przy podejmowaniu wszelkich decyzji. Zatem im więcej wiesz, tym lepsze decyzje podejmujesz, a lepsze decyzje to większa szansa na osiągnięcie sukcesu.
Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź:
Success and Change – Mateusz Grzesiak
Ludzie pracujący z pasją zawsze osiągają sukces – jest nim sama praca! Uwielbiam to, co robię i nie wyobrażam sobie życia bez mojej pracy, pasja to podstawa