Styl zycia – blog lifestyle

Blog o życiu i osobitych przemyśleniach – kobiecy punkt widzenia

Psychologia

Czy jesteś osobą, która może pochwalić się tym, że osiągnęła wyznaczony sobie cel? Założę się, że tak. Zdarzyło się tak choćby wtedy, gdy „głodny jak wilk” plądrowałeś lodówkę w poszukiwaniu jedzenia. Celem było napełnienie żołądka i zlikwidowanie uczucia głodu. Twoja motywacja była tak duża, że nic nie było w stanie odwrócić Twojej uwagi od pysznego jedzenia, jakie właśnie wydobyłeś z chłodziarki. Wiedziałeś CO chcesz osiągnąć i wiedziałeś JAK masz to zrobić. Ale przede wszystkim wiedziałeś DLACZEGO to robisz. Cel został osiągnięty ponieważ działałeś spójnie z własnymi wartościami (całym sobą chciałeś jeeeeeeść!). Ten sam schemat można zastosować dla osiągnięcia jakiegokolwiek innego celu.

Większość zachowań ma jakiś cel i prowadzi w kierunku spełnienia określonych pragnień. Problem w tym, że często nie jesteśmy tych pragnień świadomi. Niektóre zachowania z punktu widzenia logiki są destrukcyjne, ale zawsze mają na celu zrealizowanie jakiejś korzyści. Innymi słowy, zawsze kieruje nami jakiś motyw, a każde działanie ma swoją odpowiedź na pytanie DLACZEGO? Kiedy uświadomisz sobie jakie jest Twoje „dlaczego”, będziesz mógł celowo wybrać taką metodę jego realizacji, która przyniesie Ci najwięcej korzyści. Chcesz być bogaty? Dlaczego? Czy po to, aby posiadać pieniądze i drogie przedmioty, czy może po to, abyś mógł prowadzić życie o jakim marzysz? A może po to, aby móc pomagać innym? Chcesz zacząć ćwiczyć? Dlaczego? Po to, aby być zdrowym, mieć większą sprawność fizyczną czy aby zrzucić kilka kilogramów?



Twoje DLACZEGO wynika z wartości, jakie wyznajesz. Każda decyzja zależna jest od tego, czy liczą się dla Ciebie wygoda, bezpieczeństwo, zdrowie, relacje z innymi, miłość, wolność, sprawiedliwość. Wartości sterują wszystkimi Twoimi czynami, tworzą Twój charakter i prowadzą Cię przez życie niczym kompas. To dzięki nim wiesz, w którym kierunku masz się poruszać. A skoro kierunek masz już ustalony, to możesz wybrać konkretny punkt, do którego chcesz dotrzeć. CO będzie tym punktem, który stanowić będzie Twój cel? Zapewnienie stabilnej i bezpiecznej przyszłości sobie i swojej rodzinie, życie w zdrowiu, zdobycie bogactwa, dobra zabawa, własny rozwój, kariera zawodowa czy może szczęśliwy, pełen miłości dom rodzinny? Niezależnie od tego, CO będzie Twoim celem, jeśli jasno go określisz, jego realizacja stanie się możliwa. Wielu ludzi nie osiąga swoich celów ponieważ sami dokładnie nie wiedzą, co chcą osiągnąć. Swoje pragnienia ukrywają za słowem „sukces” nie mając pojęcia co ten sukces w ich przypadku miałby oznaczać. A skoro nie wiesz, dokąd chcesz dojść, to skąd będziesz wiedzieć którędy iść? Dopiero dokładne określenie celu podróży pozwoli Ci na poznanie najodpowiedniejszej drogi do jego realizacji.  Droga ta jest odpowiedzią na pytanie JAK zrealizować cel. Sposobów może być wiele, jedna wydawać się będą proste, inne trudniejsze, a ich wybór zależny jest od Twoich umiejętności, wiedzy, a także od posiadanych zasobów ( finansowych, czasowych, ludzkich). Droga i sposób, w jaki się po niej poruszasz (pędzisz jak na autostradzie lub posuwasz się powoli lecz systematycznie) determinuje czas, w jakim dotrzesz do celu i satysfakcję, jaką odniesiesz z podróży. Niezależnie od tego czy droga jest prosta czy posiada wiele zakrętów, jeśli wiesz, że zaprowadzi Cię do celu, będzie wzmacniała Twoją motywację do działania. Z silną motywacją z łatwością określisz KIEDY będzie odpowiedni moment na rozpoczęcie realizacji celu i KTO będzie Ci w podróży towarzyszył. Odpowiedni czas jest równie ważny, co sposób, w jaki realizujesz cel. Musisz wiedzieć, kiedy podjąć określone działania, a kiedy lepiej ich zaniechać. Pozwoli Ci to uniknąć niepotrzebnych problemów i zaoszczędzić czas orz inne zasoby. Z kolei to, z kim będziesz podążał drogą do celu, wpłynie na Twoją satysfakcję z podróży. Możesz podróżować z sojusznikami, ludźmi, którzy będą służyć Ci pomocą, wiedzą, wsparciem, akceptacją i umilić sobie podróż lub z przeciwnikami, rzucającymi Ci kłody pod nogi i sprawiającymi, że wędrówka stanie się przykrą harówką. W każdym przypadku CO, KTO, JAK, KIEDY, DLACZEGO jest Twoim własnym wyborem. Masz wpływ na świat jaki Cię otacza. Samodzielnie kreujesz swoją rzeczywistość. Dokonując wyborów dziś, wpływasz na to, jak będzie wyglądało Twoje jutro. Czy będziesz zadowolony z rezultatów swoich działań?

Tagged:

LEAVE A RESPONSE

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You Might Also Like