Styl zycia – blog lifestyle

Blog o życiu i osobitych przemyśleniach – kobiecy punkt widzenia

Czy istnieje uniwersalny przepis na sukces? Biorąc pod uwagę to, że dla każdego człowieka sukces ma inne znaczenie, nie istnieje jedno rozwiązanie, które doprowadza do jego osiągnięcia. Istnieją jednak wytyczne, dzięki którym można wspiąć się na sam szczyt własnych możliwości i marzeń. Kierując się pewnymi konkretnymi krokami jesteśmy w stanie dojść do celu, do którego zmierzamy.

Zasada sukcesu

Jednym ze sposobów osiągnięcia sukcesu w życiu jest zastosowanie czterech prostych kroków:
1. Zdecyduj, co chcesz osiągnąć – i nie bój się marzyć. Wszystko, co Cię otacza, było kiedyś wizją w czyjejś głowie, a to że dziś na to patrzysz, jest wynikiem działań, jakie zostały podjęte, aby urzeczywistnić tę wizję. Jasne określenie celu pozwala uniknąć nieporozumień na drodze do jego realizacji. Ludzie, którzy odnoszą największe sukcesy jasno widzą wyznawane przez siebie wartości oraz dobrze wiedza, co chcą osiągnąć, a to pozwala im na podejmowanie precyzyjnych działań.
2. Przystąp do działania – Zapisz swój cel na kartce papieru, korzystając dobroczynnego wpływu takiego sposobu na pamięć mięśniową. Pozwoli to lepiej „zakodować” odpowiednie myśli w podświadomości. Pamiętaj jednak, aby zaraz po zapisaniu celu ustalić pierwsze kroki, jakie potrzebne będą do jego realizacji. Jeśli nie wiesz jak zacząć, zacznij „jakoś”, zrób cokolwiek, co pozwoli Ci choć odrobinę zbliżyć się do swojego postanowienia. Ustal plan działania, uwzględniając „kroki milowe”, czyli główne etapy realizacji celu. Jeśli już uda Ci się ruszyć z miejsca, dalsze działanie będzie o wiele prostsze.
3. Obserwuj, co się sprawdza, a co nie i wyciągaj wnioski – stanowią one bowiem informacje mówiące o tym, czy podjęte działania przynoszą oczekiwane efekty. Tylko prawidłowo wykorzystana informacja zwrotna będzie wartościowa i pozwali na lepszą ocenę rzeczywistości i przyszłych działań.
4. Zmieniaj swoje zachowanie tak długo, dopóki nie osiągniesz zamierzonego celu – jeśli stosowana metoda zdobycia celu nie sprawdza się, podejmij decyzję o zmianie zachowania i ponownie obserwuj, jakie przynosi efekty. Każda decyzja niesie ze sobą określone skutki i nawet jeśli są one nieodpowiednie, to tworzą kolejne życiowe doświadczenie, na podstawie którego podejmowane będą następne decyzje. Im większa ilość doświadczeń i prawidłowo wyciągniętych wniosków, tym większa wiedza o tym, co działa, a co nie, a stąd już zawsze o krok bliżej do osiągnięcia sukcesu.Stosując zasadę sukcesu musisz pamiętać, że w życiu nie ma klęsk. Każda porażka jest tylko informacją zwrotną, mówiącą że powinieneś zmienić działanie, aby rezultaty były bardziej zadowalające. Żaden wielki sukces nie jest możliwy bez kilku (lub większej ilości) poniesionych porażek. Porażki niosą ze sobą zazwyczaj większy ładunek emocjonalny niż sukcesy, co sprawia, że są mocniej odczuwane i zapamiętywane, a tym samym stanowią większą motywację do dalszego działania. Sztuką jest nie brak błędów, lecz uczenie się na nich. Dostarczają one bowiem bezcennych informacji, na podstawie których będziesz mógł podejmować lepsze decyzje w przyszłości. Umiejętność wyciągania właściwych wniosków jest jedną z najważniejszych, jakie możesz posiąść. Dzięki niej będziesz w stanie modyfikować swoje postępowanie aż do chwili, kiedy osiągniesz upragnione rezultaty.

Wytrwałość i konsekwencja

Ludzie osiągający sukces w jakiejkolwiek dziedzinie oprócz tego, że dokładnie wiedzą, czego chcą, potrafią też konsekwentnie i wytrwale dążyć do osiągnięcia upragnionego rezultatu. W zależności od ilości pracy, potrzebnej do dotarcia do wyznaczonego celu, czas jego realizacji bywa ekstremalnie różny. Czasem cel może zostać osiągnięty w ciągu kilku tygodni lub miesięcy, a czasem trzeba na niego pracować długie lata. Zawsze jednak podstawą sukcesu jest osiągnięcie mistrzostwa w tym, co się robi. Bycie najlepszym w swojej dziedzinie sprawia, że efekty zostają docenione przez innych ludzi. Osiągnięcie mistrzostwa zabiera dokładnie tyle czasu, ile chcemy temu poświęcić. Jeśli więc zajmujesz się swoim celem przez kilka godzin dziennie, to rezultaty będą szybsze, niż gdybyś poświęcał mu tylko kilkanaście minut w ciągu dnia. Niemniej jednak jeśli nie dysponujesz kilkoma godzinami, to przeznaczenie nawet tych kilkunastu minut sprawia, że dziś jesteś już odrobinę dalej niż byłeś wczoraj. Jeśli będziesz działać konsekwentnie i wytrwale, w ciągu roku zauważysz duży postęp, a po kilku latach będziesz obserować niesamowite efekty. Codzienna mała aktywność pozwoli Ci więc na całkowitą zmianę jakości życia w przyszłości.

Współpraca z innymi ludźmi

„Najważniejszym składnikiem przepisu na sukces jest umiejętność współpracy z ludźmi” – Theodore Roosevelt
O ile w przypadku niektórych sukcesów, wymagających udziału tylko nas samych, samodzielne działanie może okazać się wystarczające, o tyle w większości przypadków wymagana jest współpraca z innymi ludźmi. Zarówno tworząc jakikolwiek biznes, jak i grupę przyjaciół lub wspaniały związek i kochającą rodzinę musimy wykazać się umiejętnościami współpracy i odpowiedniego porozumiewania z osobami, które nas otaczają. Działając w grupie znacznie zwiększa się szanse na osiągnięcie sukcesu, ponieważ każdy z jej członków posiada ogromny potencjał w zakresie uzupełniania wiedzy i umiejętności pozostałych. Połączenie sił tworzy dźwignię, która oferuje o wiele większe możliwości niż w przypadku działań podejmowanych przez jedną osobę. Człowiek jest istotą społeczną i potrzebuje kontaktu z innymi ludźmi. Czym bowiem byłby sukces gdybyś nie miał z kim go dzielić?

Cena sukcesu

„Ponieważ kluczem do sukcesu jest ciężka praca, większość ludzi woli spróbować wytrycha” – William E. Gladstone

Dla tych, którzy osiągnęli sukces przepis na niego jest bardzo prosty – to konsekwentna, ciężka praca. Realizacja celu krok po kroku – regularnie każdego dnia, pozwala po upływie określonego czasu cieszyć się owocnymi wynikami swojej pracy. Patrząc daleko przed siebie i stawiając dalekosiężne cele trzeba jednocześnie skupiać się na realizowaniu najmniejszych, ale mających ogromny wpływ na całość szczegółów. Ich zaniedbanie częstokroć prowadzi bowiem do porażki, będącej wynikiem nieodpowiednich codziennych decyzji: niedokończonych spraw, zniechęcenia i braku działania w przypadku napotkanych problemów, szukania „obejść” i „ułatwień”, które dają tymczasowe rozwiązania, nie uwzględniając długoterminowych celów. Sukces nie bierze się znikąd i w większości przypadków poprzedzony jest ciężką pracą, poświęceniem posiadanych zasobów – czasu, umiejętności i wartości materialnych.

Nie każdy jednak jest w stanie pracować ciężko przez lata, aby ostatecznie osiągnąć swój cel. Czasem marzenie wymaga zbyt wiele poświęceń, aby jego właściciel ostatecznie zdecydował się na jego realizację. Cena sukcesu w jednej dziedzinie bywa tak duża, że potrafi całkowicie pochłonąć inne dziedziny życia. Ludzie sukcesu zazwyczaj są świadomi wyrzeczeń, które muszą ponieść, aby ich pragnienie zostało zrealizowane. I tylko jeśli pragnienie to jest tak wielkie, że przewyższa rangą inne sfery życia, istnieje szansa na osiągnięcie ogromnego sukcesu.

 

 

 

 

 

Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj:

Miej marzenia – John C. Maxwell

Obudź w sobie olbrzyma – Anthony Robbins

 

Dlaczego warto marzyć?

Tagged:

LEAVE A RESPONSE

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You Might Also Like