Dlaczego warto marzyć?
„Szczęśliwi Ci, którzy mają marzenia i są gotowi ponieść koszty ich urzeczywistnienia” – kardynał Leon J. Suenens
Każdy człowiek posiada marzenia. Z reguły jednak na zawsze pozostają one w sferze marzeń, ponieważ ich właściciele nie podejmują kroków zmierzających do ich realizacji. Główną przyczyną takiego stanu są liczne lęki, jakie ogarniają nas każdego dnia oraz frustracja spowodowana natłokiem codziennych zajęć, które odwracają uwagę od pragnień serca, a także utrata pewności siebie i niskie poczucie własnej wartości. Większość marzeń tłumiona jest w zarodku, ponieważ wydają się być zbyt „zuchwałe” i nieosiągalne. Z tego powodu piękne idee mogą nigdy nie przerodzić się w rzeczywistość. Tymczasem wielkie wizje mają szansę stać się realnymi pomimo tego, że „na pierwszy rzut oka” wydają się być nie do zdobycia. To, że w pierwszej chwili realizacja pragnień napotyka ogrom przeszkód nie znaczy, że nie jest możliwa.
„Wiara w siebie jest pierwszym wymogiem wielkich przedsięwzięć” – Samuel Johnson
Pierwszym krokiem do realizacji marzenia jest pewność siebie. Wiara we własne możliwości i umiejętności może zdziałać cuda. Jeśli bowiem wiesz, że jesteś w stanie osiągnąć to, o czym marzysz, zawsze znajdziesz sposób by zrealizować swoje zamierzenia. Wszelkie przeszkody pojawiające się na drodze do realizacji marzeń są tylko chwilowymi problemami, których pokonanie wzmacnia motywację i utwierdza w przekonaniu, że osiągnięcie celu jest coraz bliżej.
Od marzenia do jego realizacji
„To myśl jest pierwotnym źródłem wszelkiego bogactwa, wszelkich sukcesów, zdobyczy materialnych, wielkich odkryć i wynalazków – wszystkich możliwych osiągnięć” – Claude M. Bristol, pisarz amerykański
Nasza przyszłość to wynik działań, jakie podejmujemy w dniu dzisiejszym. Na działania wpływają myśli, a one z kolei potrafią wykreować taki obraz przyszłości, jaki sobie wymarzymy. Nie bójmy się więc marzyć i tworzyć nowych wizji rzeczywistości w naszym umyśle. Wszystko, co nas otacza, było kiedyś tylko obrazem w czyjejś głowie. Jeśli chcesz wykreować własną świetlaną przyszłość zacznij od uświadomienia sobie, czego tak naprawdę oczekujesz od życia. Wymarz sobie idealny świat i wyznacz datę, w której świat ten stanie się rzeczywistością, a marzenie zamieni się w cel. Nie obawiaj się tego, że inni mogą uznać go za nieosiągalny, bowiem „Gigantyczne cele tworzą gigantyczną motywację”. Jeśli powody, dla których chcesz zrealizować swoje marzenia są wystarczająco silne (co stanowi odpowiedź na pytanie „DLACZEGO” chcesz osiągnąć cel), sposób w jaki je osiągniesz (Twoje „JAK”) pojawi się samoistnie. Stanie się tak za pomocą układu sieci neuronowych w Twoim mózgu (układ siatkowaty). Układ ten decyduje o tym, które z milionów bodźców odbieranych codziennie przez Twoje ciało trafią do Twojej świadomości. Ponieważ w jednej chwili umysł może przetwarzać tylko kilka informacji, a odbiera ich dużo więcej, układ siatkowaty wybiera te najważniejsze i zwraca na nie uwagę świadomego umysłu. Jeśli więc uznasz, że coś jest dla Ciebie ważne i będziesz o tym nieustannie myśleć, zaczniesz zauważać okazje sprzyjające osiągnięciu Twojego celu, podczas gdy „normalnie” pozostałyby one niezauważone.
Natychmiast po wyznaczeniu celu stwórz plan działania i poczyń pierwsze kroki niezbędne do realizacji tego planu. Pozwoli to podtrzymać motywację, która pchnęła Cię do działania i zamieni myśli w czyny. Pamiętaj przy tym, że równie ważna jak sam cel jest droga do niego prowadząca oraz jakość życia, której doświadczasz podczas kroczenia tą drogą. Nie chodzi bowiem o to, byś w trakcie pogoni za marzeniami zgubił sens życia. Musisz nauczyć się czerpać radość z każdej chwili, jaką przeżywasz, cieszyć się z każdego kolejnego dnia. Twoje cele i marzenia mają jedynie wyznaczać kierunek, w jakim się poruszasz, ale to sama podróż ma stanowić największą przyjemność. Bądź przy tym elastyczny, z czasem może okazać się, że zmiana celu okaże się korzystniejsza niż kroczenie wcześniej ustaloną ścieżką. Jeśli zaś doświadczysz porażki i nie uda Ci się zrealizować swojego zamierzenia, wiedz że niepowodzenie może oznaczać możliwość zdobycia innego, większego i cenniejszego skarbu, pod warunkiem, że będziesz potrafił odpowiednio wykorzystać naukę płynącą z tejże porażki. Najważniejsze jest zatem kroczenie naprzód i nieustanny rozwój oraz zdobywanie nowej wiedzy, która znacząco zwiększa możliwości odniesienia sukcesu. Marzenia są tym, co wyznacza kierunek, w którym będziemy podążać a ich realizacja, z całym bagażem doświadczeń zdobytych po drodze, nadaje sens całemu życiu. Czy rozumiesz już, dlaczego warto marzyć? 🙂
„Wszystkie Twoje marzenia spełnią się, jeśli będziesz miał odwagę je ścigać” – Walt Disney
Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź:
Miej marzenia – John C. Maxwell
Obudź w sobie olbrzyma – Anthony Robbins