Jak zwiększyć szanse na zrealizowanie swojego celu?
Każdy cel wymaga planu. Choćby po to, by móc dowiedzieć się, co właściwie jest naszym celem. Podstawą do osiągnięcia wyznaczonego celu jest bowiem jego zdefiniowanie. Czy wiesz, że większość ludzi nie osiąga swoich celów, ponieważ sami dokładnie nie wiedzą, co chcą osiągnąć? Aby móc coś zdobyć, trzeba najpierw wiedzieć, czego się chce. Stanowi to pierwszy i najważniejszy punkt na drodze do realizacji celu.
Mając już ustalony cel, możesz go zapisać. Przeniesienie postanowienia na papier wzmocni je i pozostawi fizyczny ślad zarówno na kartce w notatniku, jak i w Twojej pamięci mięśniowej. Pozwoli tez na ustalenie szczegółów celu, takich jak czas jego realizacji, potrzebne środki i posiadane zasoby. Zgromadzenie wszystkich szczegółów w jednym miejscu pomoże natomiast stworzyć plan dla realizacji celu. Możesz w nim zawrzeć najważniejsze etapy – tak zwane „kroki milowe” oraz przypisać im daty, w jakich powinny zostać wykonane. Jeśli cel wymaga określonych umiejętności lub innych środków, możesz zapisać kiedy i jak masz je zdobyć. Ze szczegółowym planem będzie Ci łatwiej rozpocząć działanie.
Wciel plan w życie. Zacznij od pierwszego etapu, jaki zapisałeś. Realizuj go konsekwentnie, najlepiej najczęściej, jak tylko możesz. Systematyczność jest tu kluczem do sukcesu. Skup się na najważniejszym aspekcie i wdrażaj go do rzeczywistości krok po kroku. Przestaw swoje myślenie na tory prowadzące do czynności, które zbliżają Cię do celu. Testuj różne rozwiązania i sprawdzaj, jakie przynoszą rezultaty. Jeśli są one pozytywne – kontynuuj je, jeśli rezultatów brak lub są szkodliwe dla przedsięwzięcia – zmień je. Pamiętaj, że każda przeszkoda, jaka pojawi się na Twojej drodze, jest do usunięcia, przeskoczenia, ominięcia. Każda przeszkoda, z którą sobie poradzisz wzmocni Cię i doda sił do dalszego działania. Nieustannie więc kieruj swoją uwagę w stronę rozwiązań, które pomogą Ci iść naprzód.
Bądź zmotywowany. Motywacja jest motorem działania i to dzięki niej będziesz mógł osiągnąć swoje zamierzenie. Wyobraź sobie swój cel jako już osiągnięty i poczuj go wszystkimi zmysłami. Powiąż jego osiągnięcie z przyjemnością i myśl o nim jak o czymś, z czym czujesz się szczęśliwy i spełniony. Z kolei niepowodzenie powiąż z bólem i cierpieniem. Wyobraź sobie co mogłoby się wydarzyć, gdybyś nie osiągnął celu. Poczuj, jak bardzo byłbyś wtedy rozgoryczony / zły / smutny / zawiedziony. Im bardziej intensywne wyobrażenia, im mocniej je odczujesz, tym większą będziesz miał motywację, aby dążyć do przyjemności i unikać cierpienia.
Wytrwałość pozwoli Ci przetrwać trudne chwile. Nie jesteś bowiem w stanie nieustanie być zmotywowanym. Kiedy poziom motywacji obniża się tylko mocne postanowienie dążenia do celu bez względu na to, jak się czujesz da pozytywne rezultaty. W sytuacji spadku energii potrzebnej do działania możesz delikatnie zwolnić, ale nie możesz odpuszczać. Pamiętaj, że życie to sinusoida i po każdym wzniesieniu nastąpi spadek, ale po każdym spadku możesz się tylko wznieść wyżej. Ważne aby ogólny wykres Twoich działań stanowił nieustannie wznoszący się trend.
Rzeczywistość niesie ze sobą dużo niespodzianek. Czasem nie wszystko idzie zgodnie z planem i realizacja celu nagle staje w miejscu. W takich wypadkach musisz być elastyczny. Jeśli świat stawia opór wobec Twoich poczynań, dostosuj się do nowej sytuacji. Zmień postępowanie, zmodyfikuj strategie. Czasem wystarczy drobna zmiana, aby znów móc pędzić naprzód ku swoim celom. Czasem natomiast zmieniają się same cele. Jeśli środowisko, w jakim się obracasz stworzy zupełnie nowe warunki dla Twojego życia, może się okazać, że stare cele nie są już potrzebne. Wyznacz wtedy nowe lub przedefiniuj dotychczasowe i zdobywaj świat, ponieważ świat to Ty 🙂
Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź:
Obudź w sobie olbrzyma – Anthony Robbins