Styl zycia – blog lifestyle

Blog o życiu i osobitych przemyśleniach – kobiecy punkt widzenia

Co może zdziałać odpowiednio zadane pytanie?

Czynnikiem, który warunkuje nasze myśli są pytania jakie sobie zadajemy. To od nich zależą nasze emocje i sposób postrzegania świata. Pytania bowiem wyznaczają przedmiot naszej koncentracji. Codziennie wykonując najprostsze czynności i rozmawiając z innymi ludźmi zadajemy sobie mnóstwo pytań. Standardem są pytania typu: „W co się dziś ubrać?”, „Co zjeść na śniadanie?”, „Co mam dziś do zrobienia?” itp. Pytania te zadajemy sobie z reguły nieświadomie, nie zwracając uwagi na to, w jaki sposób wpływają one na nasze postępowanie. A wpływ maja ogromny. Zadane w inny sposób potrafią całkowicie zmienić nasz punkt widzenia. Rezultaty, jakie osiągamy w życiu są więc wynikiem zadawania sobie odpowiednich pytań.

 

Siła pytań

Pytania programują nasze zachowania, przekładając się na odpowiednie działania. Zmieniając pytania, jakie zadajemy sobie na co dzień, zmieniamy swój sposób myślenia, a to pozwala osiągać inne niż dotychczas wyniki. Zamiast więc pytać: „Dlaczego mi nie wychodzi?”, „Kto jest temu winny?”, „Dlaczego otaczają mnie sami niekompetentni ludzie?”, „Gdzie popełniłem błąd?” zapytaj „Jak mogę to naprawić?”, ” Co mogę zrobić, aby poprawić sytuację?”, „Jak znaleźć rozwiązanie?” lub „Co mogę zrobić inaczej, aby uzyskać taki wynik, na jakim mi zależy?”. Zmiana pytań z negatywnych na pozytywne wyeliminuje niechciane emocje, jak złość, lęk czy poczucie winy i napełni energią do działania.

Pytaj, by uzyskać odpowiedź

Im lepsze i precyzyjniejsze zadajesz sobie pytania, tym lepsze i precyzyjniejsze uzyskujesz odpowiedzi, a dzięki nim wiesz dokładnie, co masz robić w danej sytuacji aby osiągnąć upragnione rezultaty. Potęga pytań polega na tym, że stwarzają one mnóstwo możliwości różnych odpowiedzi i rozwiązań. Kontrolowanie świadomie zadawanych pytań może znacznie zwiększyć nasze możliwości, pozwala bowiem przenieść przedmiot skupienia w odpowiednie miejsce. Użycie słów w odpowiedniej kolejności i o odpowiednim znaczeniu (presupozycja) może zmienić sposób postrzegania sytuacji, a tym samym wpłynąć na podejmowane decyzje i ostateczne rezultaty działań. Stworzenie własnego zestawu wzmacniających pytań może okazać się pomocne w chwilach słabości i zwątpienia.

 Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj:

obudz_w_sobie_olbrzyma

 

Obudź w sobie olbrzyma

 

 

myslenie_pytaniami

 

Myślenie Pytaniami

 

Tagged:

LEAVE A RESPONSE

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You Might Also Like