Słownictwo sukcesu
Słowa mają wielką moc – mogą ranić i mogą leczyć. Mogą poruszać do głębi i „mrozić krew w żyłach”. Mogą wpływać na zmianę emocji i przez to kształtować nasze życie. Dlatego właśnie ważny jest odpowiedni dobór słów, jakich używamy na co dzień. Ubogi słownik może znacznie ograniczyć nasze możliwości i zaprowadzić nas w innym kierunku, niż pierwotnie chcieliśmy się udać. Brak umiejętności odpowiedniego wyrażania słów w kluczowych momentach może zniweczyć misternie przygotowane plany. Skromny zasób słów wyrażających emocje ogranicza możliwość ich odczuwania i czyni życie równie ubogim: „Jeśli nie masz sposobów na określenie jakiegoś odczucia, nie doświadczasz go” ( cyt. Obudź w sobie olbrzyma).
Słownictwo sukcesu
Zmiana nawykowego słownictwa pomoże zmienić kierunek myśli, intensywność uczuć i bieg całego życia. Każdy człowiek może bowiem odczuwać te same emocje, ale to, jak je nazwie, decyduje o doświadczeniu, jakiego nabył (stosując zwroty o różnej intensywności emocjonalnej samodzielnie decydujesz, czy czujesz się tylko smutny, przygnębiony lub w ogóle masz depresję. Tak samo możesz coś lubić, uwielbiać lub kochać). Świadomy dobór używanych słów opisujących nasz stan emocjonalny pomoże uniknąć sytuacji, w której poprzez wyrazy o zbyt intensywnym negatywnym natężeniu ukarzemy się nadmiernym cierpieniem w stosunku do zaistniałej sytuacji. Pamiętaj, że słowa przenoszą emocje. Słuchając kogoś, kto jest zdenerwowany i Tobie mogą udzielić się nerwy. Słuchając osoby, która wyraża się bardzo optymistycznie i Ty czujesz się lepiej. W towarzystwie której osoby będziesz przebywał chętniej?
Przy świadomym wyborze używanych słów pomocny będzie samodzielnie stworzony SŁOWNIK TRANSFORMACJI – lista wyrazów o różnym natężeniu emocjonalnym. Jeśli będziesz chciał zwiększyć lub zmniejszyć intensywność odczuwanych emocji, możesz do niego zajrzeć, by sprawdzić jakiego synonimu możesz użyć dla określenia własnego stanu, aby poczuć się lepiej.
Siła metafor
Metafora to przenośnia, w której poprzez nietypowe połączenie wyrazów zyskują one nowe znaczenie. Poprzez metafory można wyjaśnić nieznane dotąd rzeczy lub zjawiska, porównując je do innych znanych już zjawisk lub rzeczy. Metafory bardzo często bazują na symbolach – przedmiotach, obrazach, dźwiękach, słowach lub zjawiskach, mających poza oficjalnym przeznaczeniem również ukryte przesłanie, zakodowane w umysłach ludzi poprzez np. kulturę, historię, religię, język. Symbole te mogą szybciej i skuteczniej wywoływać określone stany emocjonalne i działania.
Ludzie na co dzień używają metafor: „Nie posiadam się ze szczęścia”, „życie to bajka”, „ciało jest świątynią duszy”, „milczenie jest złotem”, „głowa mi pęka”, „mój los wisi na włosku”, „zabrnąłem w ślepy zaułek”, „dźwigam ciężar na swych ramionach”. Posługiwanie się nimi może wzbogacać doświadczenie, ale może również wprowadzać ograniczające przekonania, dlatego powinniśmy uważnie przyjrzeć się tym metaforom, których sami używamy i jeśli nie są one dla nas korzystne – zmienić je. Tak samo, jak dobór odpowiednich słów może zmienić nasze postrzeganie i samopoczucie, tak odpowiednia metafora może uczynić to z jeszcze większą mocą. Dzieje się tak dlatego, że z każdą metaforą związany jest zbiór określonych reguł i myśli, co daje możliwość wywołania odpowiedniego stanu przy użyciu jednej przenośni. Czasem stan ten może okazać się punktem zwrotnym i pociągnąć za sobą całą serię zmian w każdej dziedzinie życia, zmieniając je całkowicie.
Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj: