Jak tworzyć trwałe bogactwo?
Większość ludzi na świecie rezygnuje z własnych przyjemności, pasji lub spędzania czasu z rodziną, a nawet z własnego zdrowia w imię zdobycia większej ilości pieniędzy. Zapominają, że pieniądze są jedynie środkiem, który może im pomóc w zdobyciu o wiele ważniejszych wartości. Często używają tego środka dla porównania się z innymi i uzależniają od niego własne poczucie szczęścia. Wiążą z nim uczucia bezpieczeństwa, wolności i spełnienia, a także niepokoju, frustracji, strachu, złości i zmartwienia. Jednocześnie łączą więc zarówno poczucie przyjemności jak i cierpienia w odniesieniu do tego samego elementu. Głownie dlatego większość z nich nigdy nie zdobywa dużej ilości pieniędzy. Wysyłając swojemu umysłowi sprzeczne sygnały (chcę mieć dużo pieniędzy, ale jednocześnie boję się, że kiedy będę je miał to ktoś może mnie okraść) wprowadzają się w stan chaosu. Bez jasno ustalonych, spójnych ze sobą reguł i wartości nigdy nie uda się osiągnąć zamierzonego celu.
Brak upragnionego bogactwa wynika również z faktu, iż wiele osób uważa, że kontrolowanie dużych pieniędzy jest zbyt trudne i wymaga specjalistycznej wiedzy. Tymczasem opanowanie podstaw pozwala na sprawne dysponowanie własnymi pieniędzmi i dobór odpowiedniego doradcy finansowego. Niektórzy wierzą również, że żyją w świecie, w którym wszystkie środki używane przez ludzi są ograniczone (np ograniczona ilość surowców naturalnych), co blokuje ich zarabianiem (jeśli oni „zgarną” część pieniędzy to zostanie ich mniej dla pozostałych ludzi). Podstawą, o której musimy nieustannie pamiętać jest fakt, że tworzenie bogactwa zaczyna się w umyśle.
Pięć zasad tworzenia trwałego bogactwa:
1. Umiejętność zarabiania większej ilości pieniędzy niż poprzednio. Osiąganie wyższych dochodów można uzyskać poprzez zwiększenie wartości własnej pracy (dzięki np stałemu podnoszeniu kwalifikacji i poszerzaniu wiedzy). W ten sposób poświęcając tyle samo czasu można zarobić kilka razy więcej. Klucz do bogactwa stanowi tutaj stałe podnoszenie wartości wnoszonej do życia innych, bowiem za wyższą wartość będą w stanie zapłacić więcej.
Sekretem tworzenia dużego bogactwa jest posiadanie dobrego produktu – podnoszącego jakość życia klientów oraz dystrybucja na dużą skalę. Jeśli posiadasz naprawdę użyteczny produkt i dostarczysz go odpowiednio dużej liczbie ludzi, w efekcie zyskasz ogromne bogactwo finansowe.
2. Umiejętność utrzymania bogactwa. Jedynym sposobem na utrzymanie własnego bogactwa jest wydawanie mniejszej ilości pieniędzy niż się zarabia. Dobrze skonstruowany plan wydatków pozwoli zoptymalizować koszty i zaoszczędzić więcej pieniędzy. Te zaś można zainwestować, aby uzyskać z nich jeszcze większe dochody w przyszłości.
3. Pomnażanie bogactwa. Kiedy wydajemy mniej niż zarabiamy i inwestujemy różnicę, która nam pozostała, to zyski zdobyte dzięki tej inwestycji możemy przeznaczyć na kolejne inwestycje, aby zwielokrotnić posiadany majątek. W ten sposób dotrzemy do sumy, która będzie mogła uwolnić nas od pracy i zaspokoić wszystkie nasze potrzeby finansowe. Szybkość uzyskania wolności finansowej zależy głównie od ilości odkładanych i inwestowanych pieniędzy oraz rodzaju inwestycji (wymagana jest również wiedza na temat poszczególnych rodzajów inwestycji).
4. Ochrona bogactwa. Istnieje wiele prawnych sposobów na zabezpieczenie się przed roszczeniami finansowymi ze strony innych osób. Należy jednak zrobić to zanim powstanie określone roszczenie. W tym celu trzeba zdobywać potrzebną wiedzę na najwcześniejszych etapach tworzenia bogactwa.
5. Czerpanie radości z własnego bogactwa. Aby móc w pełni cieszyć się swoim bogactwem należy pamiętać, że pieniądze są tylko narzędziem, środkiem do zrealizowania naszych pragnień. Same w sobie nie zapewnią szczęścia. Prawdziwą radość natomiast zapewnia dopiero dzielenie się posiadanym bogactwem z innymi. Człowiek prawdziwie bogaty to człowiek, który czuje całkowity dostatek we wszystkich aspektach życia (nie tylko finansowym).
Chcesz wiedzieć więcej? Zobacz:
Obudź w sobie olbrzyma – Anthony Robbins