Styl zycia – blog lifestyle

Blog o życiu i osobitych przemyśleniach – kobiecy punkt widzenia

33 Sposoby na skuteczną motywację część szósta

15. Praktykuj wdzięczność

Ten, kto nie jest zadowolony z tego, co ma, nie będzie również zadowolony z tego, co chciałby mieć” – Sokrates

Zgodnie ze słowami Sokratesa – jeśli nie potrafisz cieszyć się z tego co masz, to czy uszczęśliwią Cię nowe zdobycze? Kiedy nie odczuwasz pożądania w stosunku do swojego celu, ciężko będzie Ci zmotywować się do jego zdobycia. Jak z kolei odczuwać pożądanie, kiedy masz świadomość, że uzyskany cel nie będzie Cię cieszył? Dlatego praktykuj wdzięczność za wszystko co masz. Codziennie dziękuj światu za to, czym do tej pory obdarzył Cię los. Ciesz się z tego, co posiadasz i zapamiętaj to uczucie, abyś mógł przypomnieć je sobie w momencie, gdy będziesz potrzebował motywacji do realizacji kolejnego planu działania. Ono będzie Twoim paliwem, napędzającym Cię do pracy.

Ćwiczenie:

Codziennie wieczorem zapisuj w notesie 3 rzeczy, za które jesteś wdzięczna danego dnia. Nauczy Cię to zwracania uwagi na drobne wydarzenia w Twoim życiu, które przyczyniają się do tego, że jesteś szczęśliwa.

16. Używaj odpowiedniego słownictwa

„Sens słowa nie zawsze jest ten sam; głupie słowo może nabrać nadludzkiej powagi, jeżeli padnie w chwili, która na nie czeka” – Maria Kuncewiczowa

Słowa mają wielką moc – mogą ranić i mogą leczyć. Mogą poruszać do głębi i „mrozić krew w żyłach”. Mogą wpływać na zmianę emocji i przez to kształtować nasze życie. Dlatego właśnie ważny jest odpowiedni dobór słów, jakich używamy na co dzień. Każdy człowiek odczuwa te same emocje. Kiedy jednak nada im odmienne nazwy, będzie doświadczał różnych stanów. Decydując się na odpowiednie nazwanie swoich emocji możesz więc przeżywać takie stany emocjonalne, jakie preferujesz. Możesz być zły, rozzłoszczony albo na maksa wkurzony. Możesz też być wesoły, cieszyć się lub radować albo coś lubić, uwielbiać lub kochać. Właściwe nazywanie emocji pozwala zachować kontrolę nad sobą samym i odpowiednio wzmacniać lub osłabiać swoją motywację. Ma ona bowiem inny poziom kiedy jesteś tylko sfrustrowany i inny, kiedy jesteś kompletnie załamany. Świadomy dobór słów używanych do opisania Twojego stanu emocjonalnego pomoże Ci uniknąć sytuacji, w której używając wyrazów o zbyt intensywnym nasileniu negatywnym będziesz odczuwał większe cierpienie niż to, które faktycznie wynika z sytuacji.

Pamiętaj również, że słowa przenoszą emocje. Odpowiednio sformułowana wypowiedź potrafi podnieść na duchu najbardziej zrezygnowane osoby i zagrzać do walki największych zgorzknialców (co doskonale widać w niektórych filmach, pokazujących motywacyjne mowy trenerów drużyn sportowych, które wychodząc z szatni nagle odmieniały wynik meczu). Słowna sugestia może zmienić tok myślenia w ciągu kilku sekund, wpływając na zachowanie danej osoby (na przykład kiedy lekarz poinformuje o śmiertelnej chorobie, zachowanie pacjenta może się zmienić – zacznie się lepiej odżywiać i zwracać uwagę na inne rzeczy, niż dotychczas. Jak sądzisz, skąd wzięła się jego motywacja do zmiany trybu życia?).

Jeśli w Twoim słowniku brakuje słów nazywających określone emocje, nie będziesz w stanie ich doświadczyć. A to może znacząco zmniejszyć Twoje możliwości odniesienia sukcesu. Dlatego zadbaj o to, by wzbogacić swój słownik całą gamą pozytywnych określeń dotyczących emocji. Te negatywne zaś uszereguj pod względem natężenia emocjonalnego i w momencie ich odczuwania staraj się zmniejszyć ich intensywność, stopniując je do momentu, kiedy będą na tyle małe, że bez problemu będziesz w stanie sobie z nimi poradzić. Język otwiera drogę do siły, a wiedząc, że jesteś w stanie zapanować nad własnymi emocjami nie będziesz miał problemów ze zmotywowaniem się do trudnych zadań.

Ćwiczenie:

Zwróć uwagę na to, jakich słów używasz w momencie kiedy przeżywasz pozytywne i negatywne emocje. Czy można zwiększyć/zmniejszyć ich natężenie? Zrób listę słów, których najczęściej używasz w sytuacjach braku motywacji do działania oraz kiedy jesteś w pełni zmotywowana i przypisz im „mocniejsze” lub „lżejsze” odpowiedniki, według wzoru:

Wkurzony – zły – sfrustrowany

Leniwy – niechętny do działania – chwilowo nieaktywny Zadowolony – radosny – cały w skowronkach

17. Zadawaj odpowiednie pytania

„Każdej odpowiedzi szuka się najpierw w sobie” – Dorota Terakowska

„Kto pyta, nie błądzi. Kto nie pyta, nigdy się nie dowie” – John Flanagan

„Jeśli nie znamy prawdziwych odpowiedzi, to tylko dlatego,że wciąż nie wiemy, jakie zadawać pytania” – Jeff VanderMeer

Tak samo jak odpowiedni dobór słów, tak i właściwie postawione pytania są w stanie zmienić kierunek naszych myśli i wpłynąć na zmianę stanu emocjonalnego, w jakim się znajdujemy. Zadając sobie trafne pytania możemy kierować naszą uwagę na odpowiednie tory. Dzięki temu skupiamy się na rozwiązaniu, zamiast na problemie. Pytanie: „Dlaczego mi nie wychodzi?” można zamienić na „co mogę zrobić inaczej, aby uzyskać taki wynik, na jakim mi zależy?”, a pytanie „dlaczego to spotyka właśnie mnie?” na „co mogę zrobić, aby wybrnąć z tej sytuacji?”. Takie działanie daje możliwość spojrzenia na problem z innej perspektywy, nakręca umysł do pracy nad jego rozwiązaniem i zwiększa motywację do podjęcia działania. Im lepsze i precyzyjniejsze zadajesz sobie pytania, tym lepsze i precyzyjniejsze uzyskujesz odpowiedzi, a dzięki nim wiesz dokładnie, co masz robić w danej sytuacji aby osiągnąć upragnione rezultaty. Potęga pytań polega na tym, że stwarzają one mnóstwo możliwości różnych odpowiedzi i rozwiązań, co daje większe możliwości wyboru i pozwala w większym stopniu kierować własnym życiem. Kontrolowanie świadomie zadawanych pytań może znacznie zwiększyć nasze możliwości, pozwala bowiem przenieść przedmiot skupienia w odpowiednie miejsce. Stworzenie własnego zestawu wzmacniających pytań może okazać się niezwykle pomocne w chwilach spadku motywacji.

Ćwiczenie:

W chwilach spadku motywacji zadaj sobie pytania: Co mogę zrobić, aby zyskać więcej energii do działania? Jak inaczej mogę uzyskać oczekiwany rezultat? Co jeszcze mogę zrobić w tej sytuacji?

  • Czego potrzebuję, aby zabrać się do działania?

  • Jak mogę sobie uprościć / umilić zadanie?

Tagged:

LEAVE A RESPONSE

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You Might Also Like