Styl zycia – blog lifestyle

Blog o życiu i osobitych przemyśleniach – kobiecy punkt widzenia

Czy wiesz że Twoje myśli to ogromna potęga, nad którą możesz zapanować? Mają one wpływ na Twoje ciało poprzez emocje jakie generujesz kiedy myślisz o czymś przyjemnym lub strasznym. Zastanów się ile razy czułeś ścisk w gardle kiedy stało się coś nieprzyjemnego. Pamiętasz „motylki” w brzuchu kiedy byłeś zakochany? A może czujesz chłód w stopach za każdym razem kiedy widzisz ziemię z dużej wysokości? Za każdym razem emocje te zostały wywołane przez Twoje myśli. Co by było gdybyś w przypadku sytuacji stresowej nie myślał o tym, co może pójść źle (zatem nie czułbyś ścisku w żołądku lub innej części ciała), ale o tym, co możesz osiągnąć dzięki zachowaniu spokoju i racjonalnego myślenia. Odczuwałbyś spokój i entuzjazm z sytuacji która stawia przed Tobą nowe wyzwania, wiedziałbyś że pokonasz je z łatwością i dzięki temu staniesz się jeszcze silniejszy emocjonalnie. Masz wpływ na to jakie myśli generujesz w swojej głowie, sam wybierasz czy są to myśli budujące i wzmacniające czy miażdżące Twoje poczucie własnej wartości.

 

Jesteś tym o czym myślisz

Emocje powstające pod wpływem myśli tworzą określone zachowania, np. kiedy czujesz strach – chcesz walczyć lub uciekać, kiedy czujesz radość – śmiejesz się i masz ochotę przytulać. Ekscytacja związania z posiadaniem zgrabnej sylwetki prowadzi Cię na siłownię, a relaks, jaki wywołuje zapalenie papierosa powoduje, że sięgasz po niego w sytuacji stresowej.

Regularne powtarzanie określonych działań tworzy nawyk, którego wykonywanie staje się podświadome (nie musisz o czymś myśleć aby to robić, np. podczas porannej wizyty w łazience, kiedy jesteś jeszcze zaspany myjesz zęby „odruchowo”). I tak, już bez zastanowienia ubierasz adidasy kiedy przychodzi pora treningu i odpalasz kolejnego papierosa kiedy się stresujesz.Z nawyków rodzą się przekonania i wartości, np. coś jest łatwe lub trudne do wykonania, możliwe lub nie osiągalne (przekonanie), moralne lub godne pogardy (wartości) . Są one indywidualnymi interpretacjami otaczającej nas rzeczywistości, co oznacza że każdy posiada własną, subiektywną ocenę świata. Interpretacje te opierają się na zdarzeniach z przeszłości, własnych doświadczeniach i potrzebach, a także na opinii innych osób (rodziców, nauczycieli, znajomych). Często zepchnięte do podświadomości kierują naszym życiem z ukrycia. I tak chłopak, który jako dziecko często słyszał że jest głupi żyje takim przekonaniem pomimo upływu kilkudziesięciu lat i nie uświadamia sobie że to przekonanie nie jest nawet wytworem jego własnych myśli. Przeszkadza mu za to w osiągnięciu awansu bo blokuje asertywność w rozmowie z szefem i klientami.

Przekonania kształtują charakter. To, jaki jesteś wynika z tego, jakie przekonania masz na własny temat i jakimi wartościami kierujesz się w życiu. Masz więc wpływ na swój charakter poprzez myśli jakie generujesz w swojej głowie. Zadbaj o to, aby były one twórcze i budujące, by pomagały Ci przezwyciężać codzienne trudności i wszystkie problemy. Jesteś tym o czym myślisz, więc myśl pozytywnie 🙂

 

MYŚLI -> EMOCJE -> NAWYKI -> PRZEKONANIA I WARTOŚCI -> CHARAKTER -> TY

 

„Życie człowieka utkane jest z jego myśli”  <- Marek Aureliusz

„Człowiek jest tym, o czym myśli przez cały dzień”  <- Ralph Waldo Emerson

 

Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź:

AlphaHuman – Mateusz Grzesiak

Potęga podświadomości – Joseph Murphy

Tagged:

LEAVE A RESPONSE

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You Might Also Like