Styl zycia – blog lifestyle

Blog o życiu i osobitych przemyśleniach – kobiecy punkt widzenia

Jak sądzisz, czy nasze życie jest z góry zaplanowane przez Boga / naturę / wszechświat / cokolwiek, w co wierzysz? Odpowiedź brzmi TAK. Czy możemy zatem je zmienić? Odpowiedź również brzmi TAK. Możemy to zrobić używając wolnej woli.

To, co do tej pory osiągnąłeś w życiu, w jakim miejscu się  znajdujesz, co posiadasz i jacy ludzie Cię otaczają jest wynikiem Twoich wcześniejszych wyborów. Decyzje podjęte w przeszłości spowodowały sytuacje i zdarzenia, które zaprowadziły Cię do punktu, w którym aktualnie jesteś. W toku życia nabrałeś umiejętności i nawyków dotyczących działania w różnych sytuacjach i kierujesz się nimi w codziennych sprawach. Świadomie (lub nie) podejmujesz decyzje na bazie wcześniejszych doświadczeń, odczuć, emocji, opinii, wpojonych przekonań i wartości. Twój mózg jest „zaprogramowany”  na działania zgodne z tym, co Twoja podświadomość uważa za korzystne, mimo tego iż świadomie zdajesz sobie sprawę z tego, że nie wszystkie zachowania Ci służą.

Część działań powtarzanych regularnie przeradza się w nawyki, które generują określone zachowania bez udziału świadomości. Oznacza to, że wykonujesz je bez potrzeby skupiania się na nich czy myślenia o nich (np. poranne mycie zębów lub przygotowanie kanapki – myślami możesz wędrować daleko poza miejsce, w którym przebywasz fizycznie, a czynność i tak zostanie wykonana prawidłowo). Prowadzi to do rozwoju rutyny, przestajesz zastanawiać się nad sensem wykonywanej czynności, wiele rzeczy robisz „odruchowo”, bo przecież robiłeś tak „od zawsze”. Sęk w tym, że to, co służyło Ci kiedyś, wcale nie musi być dla Ciebie dobre dzisiaj. Skoro jednak stało się nawykiem, rutyną, a ona sprawia że czujesz się bezpiecznie i pewnie, to nie widzisz celu w tym, aby to zmieniać.

W ten właśnie sposób wielu ludzi „programuje” swoją przyszłość. Jest ona bowiem skutkiem naszych nawyków myślowych i wynika z zakorzenionych wartości, a trzymając się ich wyznaczamy drogę którą będziemy podążać. O ile droga ta satysfakcjonuje nas, o tyle nie stanowi to żadnego problemu. Co jednak, jeśli nie do końca nam to odpowiada?Przyszłość jest zawsze odzwierciedleniem przeszłości

Możemy użyć „narzędzia”, którym zostaliśmy obdarzeni przez naturę – wolnej woli. Twoja podświadomość już dziś wie, co wydarzy się w Twoim życiu jutro, za miesiąc i za rok. Będziesz działać według zaprogramowanego schematu, chyba że… zmienisz schemat. Ty sam bowiem decydujesz o swoich nawykach i przekonaniach. Jeśli uzmysłowisz sobie jakimi nawykami i przekonaniami kierujesz się w życiu, możesz je świadomie zamienić na takie, które uznasz za słuszne i które poprowadzą Cię do wyznaczonych celów.

Każda nowo wykonana czynność i każda nowa myśl tworzą w mózgu nowe połączenia neuronalne. Każda powtarzana czynność oraz myśl wzmacnia już istniejące połączenia pokrywając je grubszą warstwą mieliny (substancji otaczającej włókna nerwowe, wspomagającej przekazywanie impulsów nerwowych pomiędzy neuronami). Im więcej powtarzalnych czynności i myśli, tym szybciej dana informacja może zostać osiągnięta, do momentu aż przerodzi się w czynność prostą i odruchową (co może skutkować wytworzeniem się nawyku). Możemy więc niejako samodzielnie tworzyć własny układ nerwowy i determinować powstawanie nowych połączeń nerwowych w zależności od naszych potrzeb i celów. Poprzez budujące myśli, prowadzące do określonego działania „programujemy” swój mózg w sensie fizycznym i psychicznym. „Wrzucając” kolejne programy  (myśli) nastawiamy część układu nerwowego, zwanego układem siatkowatym na wychwytywanie odpowiednich informacji z otoczenia. Ponieważ w każdej sekundzie bombardowani jesteśmy ogromną ilością bodźców, odbieranych przez podświadomość, tylko niektóre z nich docierają do świadomości. To, które bodźce zostaną udostępnione do świadomej analizy zależy właśnie od układu siatkowatego, filtrującego wszystkie otrzymane informacje. Jeśli więc intensywnie o czymś myślimy lub wykonujemy określone czynności, którym nadajemy priorytet w naszym życiu, układ siatkowaty przekazuje nam wychwycone informacje zgodnie z naszymi zainteresowaniami. Świadomie bowiem wyłapujemy to, co jest zgodne z budową neuronową naszego mózgu. Chcąc zaprogramować swój umysł musisz więc zamienić swoje pragnienia i cele w nawyki myślowe, aby mogły one fizycznie zaistnieć w mózgu oraz aby Twoja podświadomość ujrzała je jako zestaw instrukcji, który należy wdrożyć w życie. Dając jej odpowiedni nowy plan działania możesz zmienić siebie i swoją przyszłość.

Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź:

Zmyślne ruchy, które doskonalą umysł – Dr Carla Hannaford

Klucz do podświadomości – Paula świątek

Potęga podświadomości – Joseph Murphy

Tagged:

1 COMMENTS

LEAVE A RESPONSE

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You Might Also Like