Styl zycia – blog lifestyle

Blog o życiu i osobitych przemyśleniach – kobiecy punkt widzenia

Jak gotować ziemniaki na parze

Gotowanie ziemniaków za pomocą pary to sprawa szybka i prosta. Mimo to osoby, które nigdy tego nie robiły mogą mieć kilka pytań, dotyczących np. czasu gotowania i użycia odpowiedniego garnka. Jak gotować ziemniaki na parze? W tym poście postaram się pokazać, że robi się to szybko i prosto.

Czego potrzebujesz:

  1. Ziemniaki

ziemniaki

2. Garnek do gotowania na parze lub sam wkład

garnek do gotowania na parze, jak gotować na parze     wkład do gotowania na parze, jak gotować na parze

Jak gotować ziemniaki na parze:

Ziemniaki można gotować w skórce lub bez. Lepsza jest opcja w skórce, ponieważ zaraz pod nią znajduje się najwięcej witamin, w tym cenna witamina C. Ziemniaki trzeba dokładnie wyszorować, aby ze skórki usunąć wszelkie pozostałości piasku i zanieczyszczeń. Można pokroić je na mniejsze kawałki (im mniejsze tym szybciej się ugotują) i umieścić w garnku do gotowania na parze.

Na dno garnka trzeba wlać trochę wody i postawić go na kuchence. Kiedy woda zacznie się gotować powstała para będzie ogrzewać ziemniaki i spowoduje, że zmiękną. Takie gotowanie nie wymaga używania soli, ponieważ ziemniaki nie tracą jej tak, jak to się dzieje podczas gotowania w wodzie. Czas gotowania zależy od wielkości ziemniaków, ale zazwyczaj jest to ok 20-30 minut.

A tak wyglądają ziemniaki w garnku do gotowania na parze (opcja 1 – ziemniaki jeszcze surowe, opcja 2 – ziemniaki ugotowane i miękkie)

Ziemniaki gotowane na parze

Sposób podania:

Jeśli ziemniaki są młode można śmiało zjadać je ze skórką. Jeśli są już trochę starsze, wtedy skórkę lepiej zdjąć (skórka z ugotowanych ziemniaków schodzi bardzo łatwo i jest bardzo cieniutka, dużo cieńsza niż byłaby podczas ich obierania przed ugotowaniem).

Opcje podania ziemniaków ugotowanych naparze: 1 – ziemniaki suche (można wykorzystać do dalszej obróbki, np do kopytek), 2 – ziemniaki polane masełkiem, 3 – ziemniaki z ulubionymi dodatkami (u mnie mizeria i brokuł)

Ziemniaki na parze z mizerią i brokułem

Tutaj dowiecie się także, jak upiec ziemniaki w piekarniku oraz jaki garnek do gotowania na parze będzie najlepszy

LEAVE A RESPONSE

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You Might Also Like